“Niniejsze rozważania zostały napisane przez jednego z grekokatolików, który – podobnie jak większość z nich – w morzu codziennych obowiązków stara się być człowiekiem, pamiętać o Bogu i ocalić wiarę przodków. Książka ta jest próbą wsłuchania się w „bicie ludzkiego serca Boga”, co większość z nas czyni w szczególny sposób podczas każdej Boskiej Liturgii. Nadmienić też należy, że nie napisał jej świątobliwy asceta ani uczelniany teolog w zaciszu uniwersyteckiej biblioteki, ale jeden ze wschodnich chrześcijan, który – chociaż ukończył studia teologiczne – to jednak na co dzień pracuje zawodowo w pomocy społecznej, podobnie jak wielu z was ma swoje troski i radości.
Problematyka książki dotyczy szeroko rozumianej duchowości wschodnich chrześcijan tradycji bizantyjskiej, czyli mówiąc najogólniej – sfery relacji człowieka z Bogiem. Warto więc na początku postawić sobie fundamentalne pytanie, co znaczy być chrześcijaninem. Kiedy możemy powiedzieć, że żyjemy prawdziwie po chrześcijańsku? Święty Teofan Rekluz zauważa w przywołanym kontekście: „Trzeba nam uświadomić sobie, kiedy i jak zaczyna się prawdziwe chrześcijańskie życie, po to, by wiedzieć, czy początek tego życia już w nas zaistniał, a jeśli nie zaistniał, by wiedzieć, jak je rozpocząć, na ile to od nas zależy.
To, że ktoś nazywa się chrześcijaninem i należy do Kościoła Chrystusowego, nie jest jeszcze decydującą oznaką autentycznego życia w Chrystusie (…). Można zaliczać się do chrześcijan, a chrześcijaninem nie być. To każdy wie” – fragment wprowadzenia do książki.
Książka stanowi cegiełkę w kwocie 50,00 zł. na pomoc medyczną Ukrainie.
Zamówienia książki można składać pod adresem:
irenej@vp.pl
Najnowsze komentarze