„Nie opłaca się być letnim – nawet w refleksji teologicznej”
ks. Jerzy Klinger
Niniejsze rozważania zostały napisane przez jednego z grekokatolików, który – podobnie jak większość z nich – w morzu codziennych obowiązków stara się być człowiekiem, pamiętać o Bogu i ocalić wiarę przodków. Książka ta jest próbą wsłuchania się w „bicie ludzkiego serca Boga”, co większość z nas czyni w szczególny sposób podczas każdej Boskiej Liturgii. Nadmienić też należy, że nie napisał jej świątobliwy asceta ani uczelniany teolog w zaciszu uniwersyteckiej biblioteki, ale jeden ze wschodnich chrześcijan, który – chociaż ukończył studia teologiczne – to jednak na co dzień pracuje zawodowo w pomocy społecznej, podobnie jak wielu z was ma swoje troski i radości.
Problematyka książki dotyczy szeroko rozumianej duchowości wschodnich chrześcijan tradycji bizantyjskiej, czyli mówiąc najogólniej – sfery relacji człowieka z Bogiem. Warto więc na początku postawić sobie fundamentalne pytanie, co znaczy być chrześcijaninem. Kiedy możemy powiedzieć, że żyjemy prawdziwie po chrześcijańsku? Święty Teofan Rekluz zauważa w przywołanym kontekście: „Trzeba nam uświadomić sobie, kiedy i jak zaczyna się prawdziwe chrześcijańskie życie, po to, by wiedzieć, czy początek tego życia już w nas zaistniał, a jeśli nie zaistniał, by wiedzieć, jak je rozpocząć, na ile to od nas zależy.
To, że ktoś nazywa się chrześcijaninem i należy do Kościoła Chrystusowego, nie jest jeszcze decydującą oznaką autentycznego życia w Chrystusie (…). Można zaliczać się do chrześcijan, a chrześcijaninem nie być. To każdy wie.
Istnieje moment i to moment wyraźnie zauważalny, który ostro zarysowuje się w naszym życiu, odkąd zaczynamy je prowadzić po chrześcijańsku (…). Życie chrześcijańskie – zgodne z wiarą w Pana naszego, Jezusa Chrystusa i z pomocą łaski Bożej – jest wypełnianiem Jego świętej woli, na chwałę Jego najświętszego imienia. Istotę życia chrześcijańskiego stanowi obcowanie z Bogiem w Chrystusie Jezusie, Panu naszym (…)”.
Spis treści
- Przedmowa
- Wprowadzenie
- Kościół Janowy
- Pojmowanie wiary
- Trójjedyny i apofatyczny Bogu
- Człowiek w perspektywie Wcielenia
- Życie w Chrystusie
- Miłość Boga i człowieka wymaga wolności
- Kosmos w świetle zbawienia
- Optymistyczna wizja Boga
- Oikonomia kościelna
- Chrześcijaństwo nie jest moralnym Iron Manem
- Wymiar eschatologiczny
- Ekumeniczna wrażliwość
- Niedopuszczalności handlu wymiennego z Bogiem
- O rzeczach ostatecznych i nadziei powszechnego zbawienia
- Zamiast zakończenia: Credo grekokatolika
- Bibliografia
Zamówienia książki:
Fundacja Apokatastaza
Szczepkowo Borowe 48, 13-111 Janowiec Kościelny
tel. 609 315 408, email: irenej@vp.pl
Książka stanowi cegiełkę w kwocie 50,00 zł. na pomoc medyczną Ukrainie.
Do ceny książki należy doliczyć koszt jej dostarczenia np. listem poleconym. Płatność na rachunek bankowy fundacji wskazany w liście, po odbiorze książki.
Książka po 27.04.2024 r. będzie dostępna w niektórych parafiach greckokatolickich w Polsce.
Najnowsze komentarze